2022-Asgari-Ücret-Agi-Vergi-Oranları-Çalışan-Emekli-Maaşı-Ne-Kadar-Oldu

2021 yılının son dönemlerinde dövizin yükselmesiyle birlikte asgari ücretle hayat şartlarını sürdürmek gerçekten zor bir hal aldı. Aşırı pahalılaşan ürün fiyatları ve değer kaybeden Türk Lirası alım gücümüzü maalesef olumsuz yönde etkiledi. Hal böyle iken asgari ücretinde hayat şartlarını idame edecek bir seviyede olması beklenmektedir.

2022 Yılı Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak?

Ülkemizde 30 milyon kişiyi yakından ilgilendiren ve 7 milyon çalışanın merakla beklediği asgari ücret önümüzdeki günlerde açıklanması beklenmektedir. Asgari Ücretin açıklanması ile birlikte Kıdem Tazminatı Tavanı, İşsizlik Maaşı ve Engelli İndirimi gibi bir çok kalem de netleşmiş olacak,

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Dördüncü Toplantısı Ne Zaman?

Asgari ücret tespit komisyonunun bu hafta kararı açıklayacağı ve 2022 yılı Asgari Ücretin açıklanması beklenmektedir.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN’den Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Bilgin, görüşmeler sonucu işçi tarafının 3.750-TL ve 4.000-TL arasında işveren tarafının da 3.500-TL ve 3.750-TL arasında bir ücret talebinin olduğunu belirtmiştir.

2022 Asgari Ücret son toplantı kararı sonrası 1 Ocak 2022 yılı itibari ile geçerli olacaktır.

Emekli ve Asgari Ücretli Çalışanın Net Maaşı Ne Kadar Olacak?

Hem emekli olup hem de çalışan kişilerin SGK İşsizlik payını emekli oldukları için ödememelerinden dolayı normal asgari ücrete göre biraz daha fazladır. 2021 Yılında aşağı yukarı net olmamakla birlikte yaklaşık 2.560-TL + AGİ maaş alan normal çalışan bir asgari ücretliye göre emekli bir çalışan 2.790-TL+ AGİ tutarında bir maaş hakkedişi alabiliyordu.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here