Covd-19 Aşısı Ne Zaman Yapılacak, Kaç Çeşit Aşı Var

COVID-19 Aşıları

Mart 2020 tarihinden itibaren Covid-19 (Corono virüs) hayatımızın önemli bir parçası oldu. Aralık ayı ile beraber yeni bir tartışma başladı aşı, olmalı mıyız yoksa olmamalı mıyız tartışması. Bu aşılar üzerinden biraz ayrıntılı bilgi vermek istedim sizlere kaç çeşit aşı var, saklama koşulları, Türkiye’ye hangi aşı gelecek, fiyatları  konusunda ayrıntılı bir inceleme yaptık:

Öncelikle şu an kullanılabilecek seviyede olan faz 3 testleri devam edenler dahil olmak üzere:

1-Biontech
2-Moderna
3-Oxford
4-Sputnik V
5-Sinovac aşıları dünyada onay almış aşılardan.

Biontech Aşısı Hakkında Bilgiler

Biontech: Pfizer firması tarafından üretilen bir aşı. -70 derecede saklanması gerekiyor. M- RNA tekniği ile üretildi. Etki oran:%95, uygulaması 2 doz, 2 doz fiyatı 50-75 dolar civarında olacak. Birleşik krallık tarafından onay verildi.

Moderna Aşısı Hakkında Bilgiler

Moderna: Amerikan menşei, -20 derecede saklanması gerekiyor. M- RNA tekniği ile üretildi. Etki oran:%95, uygulaması 2 doz, 2 doz fiyatı 40 dolar civarında olacak.

Oxford Aşısı Hakkında Bilgiler

Oxford: Astra Zeneca firması tarafından üretildi. 4 derecede saklanması gerekiyor. Viral Vektör tekniği ile üretildi. Etki oran:%70, uygulaması 2 doz, 2 doz fiyatı 6 dolar civarında olacak.

Sputnik Aşısı Hakkında Bilgiler

Sputnik: Rus menşei, 4 derecede saklanması gerekiyor. Viral Vektör tekniği ile üretildi. Etki oran: %95, uygulaması 2 doz, 2 doz fiyatı 20 dolar civarında olacak. Rus hükümeti tarafından kendi halkına kullanmaya başladı.

Sinovac (Corovac) Aşısı Hakkında Bilgiler

Sinovac (Corovac): Çin menşei, -20 derecede saklanması gerekiyor. Viral Vektör tekniği ile üretildi. Etki oran:%97, uygulaması 2 doz, 2 doz fiyatı 60 dolar civarında olacak.

Aşı Yaptırmalı mıyız?
Covid 19 Aşısı İle İlgili Bilgiler

Şimdilik onay alanlar bunlar, Türkiye Çin merkezli Sinovac firması ile 50 milyon doz üzerinden ve Biontech den 1 milyon doz aşı için anlaşma yapıldı. Aralık son haftası aşılama başlanması beklenmektedir. Biontech ne zaman gelecek tam netlik kazanmadı. Bundan dolayı aşılama ilk başta Sinovac tarafından olacak aşı yaptırmak isteyenler Sinovac aşısı başda yaptırmak zorunda olacak. Son zamanlarda Almanyaya gidip gelen vatandaşlar veya çifte vatandaşlarda çin aşısı yaptırırsak Almanya hükümeti bizi Almanya ya almaz diye sözler duymaya başladım buda olayın ilginç yanı.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here