Palandökende-Kayak

Palandöken kayak merkezi, Erzurum ilindedir. Erzurum ilinin göz bebeği olan Palandöken her yıl yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Palandöken dünyanın en uzun ve en dik pistine sahiptir. Kar yağışı ortalama olarak Ekim ayında başlamaktadır.

Palandöken kayak merkezi; kayağın yanı sıra yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Palandöken dağının manzarasını seyretmek her mevsim güzeldir. Palandöken kayak merkezinde konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunmaktadır. Bu eşsiz manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Palandöken Kayak Merkezi Nerede?

Kış turizminin önemli merkezleri arasında yer alan Palandöken Erzurum’a 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Erzurum’a geldikten sonra Palandöken’e ulaşmanız oldukça kolaydır. Palandöken’e giden pek çok otobüs ve dolmuş bulmanız mümkündür.

Şahsi aracınız ile seyahat ediyorsanız rotanızı Palandöken’e çevirdikten sonra yarım saat içerisinde muhteşem yerdesiniz.

Şehirler arası otobüs ile yolculuk yapıyorsanız otogarda indikten sonra taksi ve otobüs bulmanız oldukça kolaydır.

Havalimanı ile yolculuk yapıyorsanız yarım saat sonra Palandöken’e ulaşabilirsiniz. Dilerseniz araç kiralayabilir, dilerseniz taksi ile ulaşabilirsiniz.

Palandöken Kayak Sezonu Ne Zaman Açılıyor?

Palandöken’de kar yağışı ortalama olarak Ekim ayında başlamaktadır. Kar kalınlığı seviyesinin en fazla olduğu ay ise Aralık ayıdır. Aralık ayının başında sezon açılmaktadır. Kayak yapmak için kar kalınlığı seviyesinin standartlara uygun olması gerekmektedir.

Ayrıca Palandöken’e geldiğiniz zaman pek çok konaklama yeri ve dağ evleri bulmanız mümkündür.

İyi Tatiller Dileriz…

Palandöken Kayak Merkezinde Neler Var?

Palandöken kayak merkezi; snowboard için için en uygun pistlerden biridir. Ayrıca yamaç paraşütü, dağcılık gibi farklı alternatiflerde sunmaktadır. Bunların yanı sıra teleferiğe binebilir bu eşsiz manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Palandöken’de Ne Yenir?

Palandöken denilince akla kayak gelse de elbette yemek içme meraklısı olanlarda bulunmaktadır. İlk aklınıza gelen şey elbette Cağ kebabıdır. Çağ kebabını yemeden dönmemelisiniz. Çağ kebabının yanı sıra şiş köfte, kadayıf dolması ve kelle paça çorbası içmeden dönmemelisiniz.

Erzurum merkezde ve Palandökende bu yemekleri bulmanız mümkündür. Bembeyaz görüntüsü ile kendine hayran bırakan Palandöken lezzeti ile de kendine hayran bırakmaktadır.

Palandöken’de Nerede Kalınır?

Muhteşem doğası ile kış turizminin kalbi konumunda olan Palandöken’de konaklama imkanı bulabileceğiniz en iyi yerleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Polat Erzurum Resort Otel
  • Palan Hotel
  • Dedeman Palandöken Ski Lodge Hotel
  • Dedeman Palandöken Hotel
  • Sway Hotels

Sizlere en iyi konaklama imkanları sunacaklardır. Hemen yerinizi ayırtın.

Ayrıca Erzurum’a gelmişken; Tortum Şelalesi, Yakutiye Medresesi, Atatürk Müzesi ve Rüstem Paşa Kervansarayını ziyaret etmeden dönmeyin derim.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here