Söz-Elbisesi

En mutlu gününüzde şık gözükmek elbette herkesin vazgeçilmezidir. Bu mutlu gününüzde en doğru elbiseyi tercih etmelisiniz. Evde aile arasında veya şık bir mekanda yapılacak olan davete göre değişkenlik göstermektedir. Sevdiğiniz kişiye ‘evet’ dediniz sırada kız isteme ve söz kesme merasimi olacaktır. Kız istenirken giyiminiz ve kuşamınız erkek ailesi tarafından gözlemlenecek ve merak uyandıracaktır. Bunun için hoş seçimlere özen göstermelisiniz. Söz elbisesi nasıl olmalıdır? Söz elbisesi seçerken nelere dikkat edilmelidir? Yazımızın devamında sorularınızın yanıtlarını inceleyebilirsiniz.

Evde Yapılan Kız İstemede Söz Elbisesi Nasıl olmalıdır?

Evde yapılacak olan söz merasimi için gelin sürekli hizmet etme, el öpme gibi şeylerle uğraşacağı için olabildiğince sade bir seçimde bulunmalıdır. Etek boyu ayakkabı topuğu rahatsız olmayacağı bir şekilde seçilmelidir. Elbise için etek boyu diz altında tercihler kullanmakta fayda bulunmaktadır. Gelin adayının saflığını temsil ettiğinden dolayı açık renkler tercih edilmelidir. Örneğin beyaz, pudra, uçuk pembe gibi renkler tercih edebilirsiniz. Ortamın içini karartan gelini olmak istemiyorsanız koyu renklerden kaçınmalısınız. Saç ve makyajınızı olabildiğince sade tutmalısınız. Seçmiş olduğunuz takıda elbisenize uygun sade bir seçim olabilir.

Dış mekanda Yapılan İstemede Söz Elbisesi Nasıl Olmalıdır?

Söz merasiminiz için ev dışında bir mekan tercih ettiyseniz size yardımcı olacak mekan çalışanları olacağından dolayı elbise seçiminizi bulunduğunuz ortama göre seçebilirsiniz. Etek boyu, giydiğiniz ayakkabı mekana uygun bir şekilde tercih edebilirsiniz. Renk olarak yine sade renkler, yakası açık kollar sırt dekoltesi veya mini tercihler yapabilirsiniz. Tamamen seçmiş olduğunuz mekana ve giyim tarzınıza göre değişebilir. Burada dikkat etmeniz gereken abartıya kaçmayan renk, saç ve makyaj tercihi olacaktır.

Söz Kıyafetini Kim Alır?

Her yöreye ve bölgeye göre değişkenlik gösterse de söz kıyafetini, çiçek ve çikolatayı genelde erkek alır. Ayrıca geline takılacak olan takılarda erkek tarafına aittir. Fakat bu bazı bölgelerde değişkenlik gösterebilir. Bazı bölgelerde söz merasiminde yapılan kıyafet ve ikramlıklar kız evine, takılacak olan takılar erkek evine aittir.

Günümüzde ise karşılıklı olarak yapılabilmektedir. Tamamen damat ve gelin adayının uyumuna bağlıdır.

Söz Elbisesi Ne Renk Olmalıdır?

Söz merasiminde gelin adayının sadelikten yana olması oldukça hoş bir hava katacaktır. Fakat mevsimsel olarak da değişkenlik gösterebilir. Söz merasiminiz ilkbahar aylarında ise; uçuk pastel renkler ve açık renkler güzel bir tercih olacaktır. Sonbahar-kış aylarında ise krem, bordo, mürdüm gibi renkler tercih etmelisiniz. Söz merasiminiz yaz aylarında ise cıvıl cıvıl renkler sarı, pembe gibi güzel bir tercih olacaktır.

Mutluluklar Dileriz…


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here