Kiraz; yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biridir. Kirazın kendisi , sapı ve sirkesi mucizevi bir meyvedir. İnsan vücuduna faydası saymakla bitmez. Gelelim sirkesinin faydasına. Kırmızı renkte ki bu sirke tam bir sağlık deposudur. Bol miktarda A ve C vitamini bulunmaktadır. Fermente edilirken kirazın tüm özelliklerini içeriğinde bulundurur. Kalp ve cilt sağlığında önemli bir yere sahip olmaktadır. Hatta sağlık açısından en önemli sirkelerden biridir diyebiliriz.

Kiraz Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Saçlara ve saç köklerine iyi gelir.
 • Kemik sağlığına iyi gelir.
 • Diş eti iltihaplanmasına iyi gelir.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Vücutta bulunan bakterilerden arındırır.
 • Kalbi korur.
 • İnsan vücudunu daha enerjik hale getirir.
 • Vücutta bulunan toksinlerden arındırır.
 • Doğal bir ağrı kesicidir.
 • Selülütlerden arındırır.
 • Böbreklere iyi gelir.
 • A ve C vitamini bulunmaktadır.
 • Tırnakları besler.
 • İştah açar.
 • Potasyum, Magnezyum , Kalsiyum. Demir ve Lif bakımından zengindir.
Kiraz-Sirkesinin-Faydaları

Kiraz Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Kiraz sirkesinin, bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Fakat tüketirken su ile karıştırarak tüketilmesinde fayda olacaktır. Mide ya da alerjik reaksiyonlara karşı yine de bir uzmana başvurmakta fayda olacaktır.

Kiraz Sirkesi Nasıl Yapılır?

Kadınların güzellik iksiri olarak bilinen kiraz sirkesinin yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle ne kadar yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Yapmak istediğiniz şişeyi hazırlayıp taze kirazları güzelce yıkayıp kurutmalıyız. Tadına acılık vermemesi açısından saplarını ayıklayabilirsiniz. Yıkanmış kirazlarınızı bir eldiven yardımı ile çekirdekleri ile beraber biraz el yardımı ile ezmeniz gerekmektedir. Bunun için yumuşak kirazları seçmeniz daha doğru olacaktır. Hazırlayacağınız sirkenin miktarı tamamen size bağlıdır. Yapmış olduğunuz bu işlemi sirke yapacağınız şişeye aldıktan sonra üzerine su ekleyip ağzını sıkı bir şekilde kapatmanız gerekir. Daha iyi mayalanma sonucu için önceden yaptığınız bir sirke varsa içerisine az miktarda ondan karıştırabilir bir miktar kaya tuzu ekleyebilirsiniz. Yoğurt mayalama işlemi, gibi düşünebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu tarifin sirke haline dönüşmesi yaklaşık 1 ayı bulacaktır. Daha sonra süzerek şişelere ayırabilir ve tüketebilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Kiraz Sirkesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Evet… Alışık olduğunuz diğer sirkelere benzemeyen bu mucizevi iksir rengi ve tadı ile diğer sirkelerden çok farklıdır. Bir bardak suya bir çorba kaşığı sirkeyi dökerek günde iki bardak içmenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Güzellik iksiri olarak güne başlayabilirsiniz. Salatalarınızda kullanarak hoş bir lezzet yaratabilir; yapmış olduğunuz turşuların içerisine de karıştırabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Kiraz Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Her meyvenin ve bitkinin olduğu gibi kiraz sirkesini de kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer cilt sağlığı için kullanıyorsanız; yaralar, cilt parlatma ,diş eti sağlığı, selülit gibi… Düzenli olarak 1 ay uyguladıktan sonra 1 ay ara vermelisiniz. Cildinizin de dinlenmeye ihtiyacı olacaktır.

İçerek tüketiyorsanız, düzenli olarak 1 haftadan fazla tüketmemeniz önerilmektedir. 1 hafta tükettikten sonra yine 1 ay ara vermelisiniz. Hem içerek hem uygulayarak kullanacağınız kiraz sirkesinin tamamen organik olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hatta evde yapmanızı tavsiye ederiz. Her kullanımda olduğu gibi bir uzmana mutlaka danışmanızı öneririz.

Kiraz Sirkesi Zayıflatır Mı?

Elbette kiraz sirkesinin de vücuttan toksinleri atmaya etkisi bulunmaktadır. Fakat kiraz sirkesi ağırlıklı olarak zayıflatıcı özelliğe değil selülit giderici özelliğe sahiptir. Vücut direncini arttırıp iştah açıcı kansızlığa iyi geldiğinden dolayı zayıflatır diyemeyiz. Zayıflamak için mucizeler beklememeliyiz formumuz yerindeyse selülit için mucizeler beklemeliyiz. Sirkesi değil fakat kiraz sapının zayıflatma etkisi bulunmaktadır. Kiraz sapının etkileri için bizleri takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sağlıklı Günler…

Kiraz Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kiraz sirkesi cilde faydaları demek yerine bir iksir diyebiliriz. Kadınların en önem verdiği selülite iyi gelmesi ile bilindiğinden dolayı iksir olarak da bilinmektedir. Hem bölgesel olarak masaj yapabilir hem içerek baş belası selülitlerden kurtulabilirsiniz. Vücudu yeniler ve zinde tutar. Her banyo sonrası suya karıştırarak saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza parlaklık ve güçlülük kazandıracaktır. Tırnaklarınızın güçlenmesi için haftada bir kere biraz suyun içerisine dökerek tırnaklarınızı 15 dakika içerisinde bekletebilirsiniz.

Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır güzellikler dileriz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here