© 2017 Bilgi Gezegeni - Tüm Hakları Saklıdır.

Bilginin Gezegeni

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Faydaları ve Zararları
 4. »
 5. Portakalın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Portakal Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır? Portakalın Kullanım Alanları Nelerdir?

Portakalın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Portakal Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır? Portakalın Kullanım Alanları Nelerdir?

Bilgin Bilgin - - 2 dk okuma süresi
376 0

Portakal oldukça popüler bir meyvedir. Dünyada ve Türkiye’de üretimi oldukça yaygındır. Önce yeşil daha sonra turunculaşan bir meyvedir. Çiçekleri hoş bir kokuya sahiptir. Özellikle Ilıman iklimde yetişmekte olup Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmesi oldukça geniş bir alana sahiptir.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

 • C Vitamini bakımından zengindir.
 • Böbrek taşı oluşumunu önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Cilde iyi gelir.
 • Kalp sağlığına iyi gelir.
Portakalın-Faydaları

Portakalın Zararları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan yüksek miktarda asitten dolayı mide şişkinliğine ve yanmaya sebebiyet verebilir. Uzmanlara göre yatmadan önce tüketilmemesi gerekmektedir. Çok fazla portakal tüketimi ise mide bulantısı yapabilir.

Portakal Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Bir adet portakalın kabuğunu soyup kaynamış suyun içerisine atarak 15-20 dakika kaynatabilirsiniz. Kaynarken içerisine dilerseniz çubuk tarçında ekleyebilirsiniz. Ateşten aldıktan sonra hafif ılıtarak tüketmelisiniz.

Yapmış olduğunuz bu çay güçlü bir bağışıklık kazandıracak, grip ve soğuk algınlığına karşı koruyacaktır.

Afiyet olsun…

Portakalın Kullanım Alanları Nelerdir?

Vitamin bakımından yüksek olduğu kadar kullanım alanları da oldukça geniştir.

Portakal meyve suyu yapımında önemli bir yere sahiptir. Ev dekorlarında kullanım alanları oldukça geniştir. Mum yapımında kullanılmaktadır. Mutfakta dekor amaçlı kullanılmaktadır. Temizlik malzemesi ve kötü koku giderici olarak kullanılmaktadır. Parfüm yapımında çiçekleri ve kendisi önemli bir yere sahiptir. Jöle ve reçel yapımında kullanılmaktadır. Hadi gelin o zaman evde kullanım için pratik bir bilgi verelim.

Portakal kabuklarını atmayarak evde temizlik malzemesi suyu hazırlayabilirsiniz. Temiz bir şişe ve su içerisine portakal kabuklarını atarak parlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Ev içerisinde kabuklarını kaynatarak hoş koku yayabilirsiniz. Bir tabak içerisinde hafif yakarak tütsü şeklinde kullanabilirsiniz.

Sağlıklar dileriz…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir