© 2017 Bilgi Gezegeni - Tüm Hakları Saklıdır.

Bilginin Gezegeni

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydaları ve Zararları
  4. »
  5. Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Bilgin Bilgin - - 6 dk okuma süresi
566 0
Karpuzun-Faydaları-Nedir

Karpuzun %92’si su %6’sı şekerden oluşmaktadır. Karpuz C vitamini ve A vitmaini ve betakarotenler açısından iyi bir besindir. Vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılamakla beraber yüksek miktarda içerdiği vitamin ve besleyici minareller sayesinde kalp sağlığının korunmasında, kas ağrılarına, cildi gençleştirmede, saçları güçlendirmeye kadar pek çok fayda sağlamaktadır. 200 gram karpuzda yaklaşık 50 kalori vardır.

Karpuzda az kalorili olması ve tok tutması özelliğine sahip olduğu için zayıflamaya da yardımcı oluyor. Tabi şeker oranı yüksek olduğu için tüketim miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

Karpuzda Lif oranı da düşük olduğu için glisemik indeksi yüksek bir meyve. Dolayısıyla diyabetik kişilerde tüketim miktarına dikkat edilmesi ve yanında bir dilim peynir gibi protein kaynağı tüketerek kan şekerini dengesini daha kolay kontrol edilmesini sağlayacaktır.

Karpuz Çekirdekleri ile de Şifa Dağıtıyor

Karpuz çekirdeğinde Magnezyum, Demir, A,B ve C vitaminleri, trittofan, glutamik, asit, lisin ve arginin yer almaktadır.

* Kolesterolü düşürüyor ve yüksek tansiyonu dengeliyor.
* Arginin, Tansiyonu dengeliyor ve kroner kalp hastalığını önlemektedir.
* Çekirdekte yer alan lifler sindirimi düzenliyor.

1) Vücudun Sıvı İhtiyacını Karşılaması

Karpuzun bileşiminin yüzde 92’si sudan oluşuyor. Aynı zamanda elektrolit içeriği sayesinde vücudumuzdaki su kaybını önlemek için tüketebileceğimiz en sağlıklı ara öğünlerden biri olarak nitelendiriliyor.

2) Kanseri Önlemeye Yardımcı

Karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen antioksidanı bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip. Aynı zamanda hücre bölünmesinde yer alan bir protein olan insülin benzeri büyüme faktörünün (IGF) vücudumuzdaki sayısını düşürüyor. Bu sayede kanser riskini azalttığı belirtiliyor. Bunun yanı sıra içerdiği C vitaminiyle vücutta kanser hücrelerinin gelişmesine neden olan serbest radikallerin oluşumunu engelleyebiliyor.

3) Kalp Sağlığını Korumaya Yardım Ediyor

Yapılan çeşitli çalışmalar likopenin kolesterol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Karpuz kolesterolün vücuda, özellikle kan damarlarına yapabileceği hasarın da en aza indirilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca vücuttaki nitrik oksit seviyelerini arttırabilen bir amino asit olan sitrülini içeriyor. Nitrik oksit kan damarlarının genişlemesine yardımcı oluyor ve bu etkisiyle kan basıncını düşürüyor.

4) Kas Ağrılarını Hafifletiyor

Karpuzun besin bileşiminde bulunan bir amino asit olan sitrülin kas ağrısını hafifletebiliyor. Spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu kas ağrısını azaltmada ve antreman sonrasında toparlanmada yararlı olabiliyor.

5) Cildi Gençleştiriyor ve Güzelleştiriyor

C vitamini kollajen üretimini artırarak cildin daha genç görünmesine katkıda bulunurken, cilt yüzeyini yumuşatıp daha canlı görünmesini sağlıyor, kırışık oluşumunu engelliyor. Aynı zamanda koyu gözaltı halkalarını hafifletmeye yardımcı oluyor. A vitamini de cildi gençleştiren, kırışık oluşumunu önleyen ve lekeleri açan özelliğiyle ön plana çıkıyor.

6) Saçları Güçlendiriyor

A ve C vitaminleri saçlar üzerinde de önemli etkiye sahipler. C vitamini kollajenin vücudumuzda yapılanmasına yardımcı olarak saçları güçlendiriyor. A vitamini de antioksidan özelliğiyle saç sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Özellikle güneşin yıpratıcı etkilerinin azaltılması konusunda faydalı oluyor.

7) Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Karpuz bol miktarda su ve az miktarda lif içeriyor. Lif ve suyun bir arada olması hem tok hissedilmesini sağlıyor, hem de bağırsakların çalışmasında etkili oluyor. Porsiyon kontrolü sağlanması kaydıyla diyetlerde hem ana hem de ara öğünlerde kullanılabiliyor.

8) İltihaplanmanın Azalmasına Yardımcı Oluyor

Karpuz anti-enflamatuar antioksidanlar olan likopen ve C vitamininden zengin bir besin. Bu içerikleri iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı oluyor.

Karpuz Tüketirken Dikkat Edilecek 5 Kural

• Ara öğünü tercih ederseniz karpuzu yemeklerden en erken 2 saat sonra tüketin. Bu hem kan şekerinin dengeli seyretmesini, hem de sindirim sistemine aşırı yüklenmeyi engelliyor.
• Yemekle berber tüketecekseniz o öğünde ekmeği azaltın. Çünkü her 2 besin de karbonhidrat grubuna girdiği için aynı öğünde tüketilmeleri yemeğin karbonhidrat yükünü arttırıyor, bunun sonucunda da kilo kontrolünü güçleştiriyor.
• Karpuz fazla olgunlaştıkça orta kısımlarında bozulmalar ve çürümeler başlıyor. Kesildiğinde kötü koku veya ekşi bir tat hissederseniz asla yemeyin.
• Su içeriği yüksek, asit seviyesi düşük olduğu için kolay bozulan bir meyve. Bu nedenle kestikten sonra buzdolabında 3 günden fazla saklamayın.
• Karpuzun çekirdeği sindirilemediği için fazla tüketmemenizde fayda var, çekirdeğinin kabuklarını çıkartıp yiyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir