Kuşburnu-Faydaları-ve-Çayı

Kuşburnu, turunçgillerden daha fazla C vitaminine sahip bir dağ meyvesidir. Hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Meyvesi Eylül ve Ekim aylarında olmaktadır. Ağacı çalılık şeklinde ve dikenlidir. Boyu çok uzun değildir toplaması oldukça kolaydır. Kuşburnu tohumları gülgiller familyasına aittir.

Kuşburnu, çay olarak tüketilebildiği gibi reçel ve marmelat olarak da tüketilmektedir. Peki nedir kuşburnunun faydaları? Nelere iyi gelir? Yazımızın devamında detaylarını bulabilirsiniz.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır.
 • kansızlığa iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Grip ve soğuk algınlığına karşı iyi gelir.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Kansere karşı korur.
 • Kötü kolesterolü düşürür.

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Kuşburnunun yoğun tüketimi bulantı ve kusma, ishal, mide yanması, baş ağrısı, mide krampları, kabızlık, yorgunluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere sebep olabilir. Tüketirken mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Hazır veya kurutmuş olduğunuz kuşburnunu güzelce yıkayın. Bir avuç kadar demliğe ekleyin. Yaklaşık 15 dakika kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra da 10 dakika demlemeye bırakın. Daha sonra süzerek tüketebilirsiniz. Günde 2 fincan tüketmenizde fayda sağlayacaktır.

Afiyet olsun…

Kuşburnu Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

C vitamini deposu olarak bilinen kuşburnu çayının gün içerisinde 2 fincan tüketilmesi önerilmektedir. Aç karnına veya tok karnına tüketebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı İltihap Söker Mi?

Evet kuşburnu enfeksiyon gidericidir. İçeriğinde bulunan anti-inflamatuar özelliği sayesinde eklem ağrılarını ve enfeksiyonu azaltır.

Kuşburnu Böbreklere İyi Gelir Mi?

Kuşburnunun içinde bulunan pektin ve çeşitli asitler, böbrek sağlığını korumada etkilidir. Bu yüzden kuşburnu, böbrek hastalığının iyileşmesini sağlar. İçeriğiyle idrar söktürücü ve müshil görevi gören kuşburnu, kabızlığın giderilmesinde de etkilidir.

Kuşburnunun Cilde Faydası Nedir?

Kuşburnu C vitamini ve aynı zamanda A vitamini deposu olduğundan cilde oldukça faydalıdır. Cildi onarıp yaşlanmayı geciktiriyor. Sivilce ve aknelere iyi gelmektedir. Cildin kolejen seviyesini arttırmaktadır. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Kuşburnu Cilde Nasıl Kullanılır?

Kuşburnunu çay olarak tükettiğiniz gibi aynı zamanda cildinize tonik olarak da uygulayabilirsiniz. Demlemiş olduğunuz kuşburnu çayını bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Kuşburnu yağını da cildinize uygulayabilirsiniz. Aktarlarda kolaylıkla bulunmaktadır.

Önemli Not: Ciddi bir kronik rahatsızlığınız, hamileyseniz veya emziriyorsanız, düzenli ilaç kullanıyorsanız, alerjik bir bünyeye sahipseniz doktorunuza danışmadan tüketmeyin, sağlığınızı riske atmayın.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here