Fesleğen Faydaları ve Zararları

Genellikle Akdeniz ve Ege bölgesi gibi ılıman iklimlerde yetişen hoş kokulu yeşil bir bitkidir. Yaz fesleğeni kış fesleğeni olarak türleri bulunmaktadır. Yaprakları yemyeşil olan bu bitki gövdeye doğru indikçe sapları kızıllaşır. Sonbahar mevsimine doğru tohumları görünür. Tohumları küçük ve hoş kokuludur. Tohumları da kurutularak tüketilebilir.

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Gelelim fesleğenin faydalarına;

 • Rahatlatma etkisi bulunmaktadır,
 • Sinirlere iyi gelmektedir,
 • Uykuyu düzenler,
 • Sakinleştirir ve yatıştırır,
 • Vücuda sürüldüğünde sivrisineklerden korur,
 • Adet sancısına iyi gelmektedir,
 • Mide kramplarına iyi gelir,
 • Hazımsızlığı ve şişkinliği alır,
 • Baş ağrısına iyi gelir,
 • Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Enerji verir,
 • Cildi yeniler,
 • A ve C vitamini açısından oldukça zengindir,
Fesleğenin-Faydaları

Fesleğenin Zararları Nelerdir?

Her bitkinin faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Elbette fesleğende çok tüketilirse zararları bulunmaktadır. Özellikle hamile kadınların tüketmemesi gerekmektedir. Normal şartlarda tüketirken de bir uzmana danışılmalı kulaktan dolma duyumlarla tüketilmemelidir. Çok tüketildiği taktirde vücutta olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kanseri tetikleyebilir.

Fesleğenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bu hoş kokulu yeşil yapraklı bitkimiz elbette sağlığa ve cilde pek çok faydası bulunmaktadır. Yapraklarının suyu çıkartılarak vücuda sürüldüğünde yaz aylarının çekilmez çilesi olan sineklerden bir nebze vücudumuzu koruyabiliriz.

Cilde canlılık ve parlaklık kazandırmaktadır. Bunun için çayını demleyip buz kalıplarına döküp dondurulmuş fesleğen çayını haftada 1 ve ya 2 kez cildimize sabah uyandığımızda sürebiliriz.

Kaynamış suyun içine yapraklarını atarak bir havlu yardımı ile buharında bekleyip hem cilde tazelik verip; hem de kokusu ile rahatlayabiliriz. Buhar şeklinde yapmış olduğunuz bu işlem baş ağrınıza da iyi gelecektir.

Fesleğenin Mutfakta Kullanım Alanları Nelerdir?

Fesleğenin mutfakta kullanım alanı oldukça geniştir. Özellikle Türk ve İtalyan mutfağında oldukça yaygındır. Osmanlıdan günümüze kadar gelen bu bitki yemeklere oldukça yakışmaktadır. Makarna soslarında bol miktarda kullanılmaktadır. Makarnalarınıza domatesli fesleğenli sos oldukça yakışacaktır.

Kullanım alanları; çorba sosları, sebzeli pilav çeşitleri, salatalar, makarnalar, kendine has olan çayı, yöreden yöreye değişen bulgurlu yemekler olarak sıralayabiliriz. Elbette damak zevkinize göre kullanım alanlarını çeşitlendirebilir kendi zevkinize göre de kullanabilirsiniz.

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

Fesleğeni yetiştirmek için öncelikle uygun toprağı seçmeliyiz. Yani torflu toprak tercih etmeliyiz. Yaz fesleğeni için orta ölçekli bir saksı size yeterli olacaktır. Kış fesleğeni dikmek için geniş bir saksı tercih edebilirsiniz. Mutlaka balkon ya da pencere kenarları gibi güneş gören bir alanda yetiştirmemiz gerekmektedir. Fesleğeni çürütmemek için ise; aşırı su dökmemeliyiz kararında dökülmelidir. Görüntüsü, rengi ve kokusu güzel olan bu bitki pencerelerinize ve balkonlarınıza hoş bir görüntü bırakacaktır.

Fesleğen Çayı Nasıl Yapılır?

Fesleğen çayını tüketirken taze yapraklarını kullanmak daha faydalı olacaktır. Fakat bulamıyorsak kurutulmuş fesleğeni de tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca taze yaprakları kullanalım. Bir fincan kaynamış suya 3-4 yaprak fesleğen yapraklarını atıp 10-15 dakika kadar bekletip tüketebilirsiniz. Günde 2 bardak kullanım uygundur. Fakat hamileler tüketmemeli normal tüketim için ise; bir uzmana mutlaka danışılmalıdır.

Afiyet olsun….

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir?

Fesleğen çayı uykudan önce tüketildiğinde sakinleştirici yatıştırıcı etkiye sahiptir. Adet döneminde tüketildiğinde kramp ve spazmlara oldukça faydalıdır. Günde 2 bardak tüketim idrar söktürmektedir. Böbrek taşı ve kumu dökülmesinde oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığında etkilidir. Kan şekerini düzenler. Çok fazla tüketimde kan şekerinizi düşürebilir o yüzden kararında tüketmeliyiz.

Fesleğen Çayı Zayıflatır mı?

Evet fesleğen çayının zayıflamaya etkisi bulunmaktadır. Vücutta bulunan yağ yakımın da etkin rol oynar. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı da tokluk hissi yaratır. Akşam yemeğinden yarım saat önce tükettiğiniz taktirde tokluk hissi yaratacak ve geç saatte yenen yemeklerden kaçınacaksınız. Tüketirken bir uzmana başvurmayı da ihmal etmiyoruz.

Sağlıklı Günler…


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here