© 2017 Bilgi Gezegeni - Tüm Hakları Saklıdır.

Bilginin Gezegeni

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydaları ve Zararları
  4. »
  5. Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Bilgin Bilgin - - 4 dk okuma süresi
586 0
Kirazın-Faydalar-Nedir

Kiraz güçlü bir antioksidandır. Önemli miktarlarda potasyum içerir. Kirazlda bor, melatonin ve antosiyaninler gibi farklı bileşiklerde bulunmaktadır. Kiraz egzersiz sonrası kas ağrılarını azalttığı gibi sağlıklı bir uyku düzeni destekler.

Vitamin Yönünden Kiraz?

A, C ve K vitamini yönünden zengin olan kiraz uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bir besindir.

1) Enfeksiyon Önleyici

Kiraz fitokimyasallar açısından zengin bir meyve olması itibari ile bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korur. Aynı şekilde alerji ve enfeksiyon önleyici özellikler taşıyan bir antioksidandır.

2) Kolesterolü Düşürmede Faydalı

Kiraz kolesterolü ve kan şekerini dşürmede faydalı olabilir.

3) Sindirimi Düzenlemede Yardımcı

Kabızlığı düzenler ve iyi bir sindirim düzenleyicidir.

4) Böbrek Sağlığı İçin Yararlıdır

Kirazda bulunana kinik asit sayesinde böbrek taşı problemi yaşayanlar için tekrardan kum ve taş oluşmasını önleyebilir varsa zamanla dökülmesine faydalı olabilir.

5) Karaciğeri Rahatlamasında Faydalıdır

Kanda bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun yanında aşırı ilaç tüketiminde karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında fayda sağlamaktadır.

6) Nikotinin Vücuttan Atılmasına Yardımcı Olur

Özellikle sigara bırakmak isteyenlere vücutta bulunan nikotinin atılmasında kiraz bir tedavi yöntemi olabilir.

7) Damar Sertliğinin Tedavisinde Faydalıdır

Kiraz, ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlar. Bu sebeple romatizma, eklem kiraçlenmesi ve damar sertliği tedavisinde faydalı olur.

8) Uyku Düzenini Döngülerinde Düzelmeye Yardımcı Olur

Kirazda bulunan melatonin sayesinde uykusuzluk tedavisi ve sağlıklı eklemlerin korunmasında yardımcı olur. Kiraz suyunun içilmesinde de uyku dilimlerinin düzenlenmesinde faydalı olacaktır.

9) Alzheimer Hastalığını Önler

Zengin anti-oksidan içeriğe sahip olması nedeniyle bir çok doktorunda Alzheimer‘den öuzdarip kişilere kiraz tavsiye etmektedir.

10) Migrene Karşı Faydalı ve Cinselliği Arttırmaya Yardımcı

Migren: Kiraz, enflamasyonu azaltan ve böylece migren ağrılarında rahatlama sağlayan antosiyaninler ve biyoflavonoidler bulunmaktadır.

Cinsellikte Kiraz: Kiraz, erkek ve kadında bulunan libidoyu arttırır. Kirazda bulunan A ve C vitamini östrojen ve testosteronu iyileşmesinde ve cinselliği arttırmaya yardımcı olur.

11) Kiraz İnme Riskini Azaltıyor

Kiraza kırmızı rengini veren antosiyaninlerin sayesinde kardiyovasküler hastalıkları önlemede yardımcı olur. Antosiyaninler vucutta bulunan yağ ve glukoz metabolizmasından sorumlu genleri düzenlemeye yardımcı olurlar. Bu işlemde kan şekerini ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutar.

12) Kiraz Sapının Faydaları

Kiraz Sapı = Kan ve İdrar Yolları Temizleyicisi, Bağırsak Düzenleyici, Vucuttaki ödemin atılması, idrar söktürücü’dür.

Kiraz Sapının Hazırlanışı

30 Gram Kiraz sapını 1 Litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağını çay hazırlayarak böbrekleri çalıştırabilir, kan ve idrar yollarını temizleyebilir, safra akımı ve bağırsak düzenleyici etki gösterebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir